پودر سنگ در بتن

خانه>مطالب>پودر سنگ در بتن

پودر سنگ در بتن

خواص و کاربرد پودر سنگ در بتن

پودر سنگ در بتن به عنوان یک افزودنی رایج و مفید شناخته می شود. جایگزین کردن پودر سنگ کربنات کلسیم (پودر سنگ آهك) بجای بخشی از مواد اولیه در تولید بتن به این دلیل است که پودر سنگ یک ماده معدنی ارزان قیمت و در دسترس می باشد. استفاده از پودر سنگ در بتن دارای مزایای زیادی است از جمله اینکه سبب افزایش مقاومت فشاری بتن و بهینه سازی ترکیب آن خواهد شد.

بر طبق آزمایشات صورت گرفته ، جایگزین کردن پودر سنگ اهک به جای شن و ماسه در بتن ، ویژگی های مکانیکی بتن را بهبود می بخشد. افزودن پودر سنگ آهک (کربنات کلسیم) به بتن می تواند تاثیرات متفاوتی داشته باشد در ترکیب سیمان و آب ، با افزودن خاک سنگ می توانیم مقاومت فشاری بتن را افزایش دهیم. در صورت ترکیب نمودن پودر سنگ آهک با بتن می توان مقاومت آن را برای استفاده در دیوار های باربر ، کف سازی و ستون ها بهبود بخشید. همچنین ویژگی ضد آب آهک ، نفوذ آب به کف زمین و دیواره های سازه را کاهش می دهد. پودر سنگ مقاومت بتن را در برابر هوازدگی ، ساییدگی و ترک خوردن افزایش خواهد داد.

 

مزایای استفاده از خاک سنگ در بتن

مصرف خاک سنگ در بتن باید به میزان مشخصی باشد و اگر بیش از حد استفاده شود می تواند نتیجه عکس داشته باشد. طبق آزمایشات انجام شده ، در صورت کاربرد 15 درصد پودر سنگ در بتن می تواند مقاومت فشاری بتن را پس از خشک شدن افزایش دهد. برخی مزایای استفاده از خاک سنگ در بتن ریزی به شرح زیر است:

  • کاهش هزینه تولید بتن به دلیل ارزان قیمت بودن پودر سنگ آهک
  • کاهش جلوگیری از ترک خوردگی بتن بعد از خشک شدن آن
  • افزایش مقاومت بتن در برابر رطوبت (بخصوص در مناطق مرطوب) به علت خاصیت ضد آب آهک
  • افزایش مقاومت فشاری بتن در اثر افزودن 15 درصد پودر سنگ به آن
  • بهبود خاصیت الاستیسیته بتن در زمان بتن ریزی

خاک سنگ در بتن

نسبت مصرف پودر سنگ در بتن

نسبت استفاده از پودر کربنات کلسیم در بتن بستگی به شرایط استفاده دارد. نسبت ترکیب کردن آهک در این بتن تقریبا شبیه به آماده سازی ملات باتارد است. ملات باتارد از ترکیب پودر سنگ آهک ، سیمان و ماسه تهیه می شود و رایج ترین نسبت اختلاط آن به صورت 6-1-1 است یعنی مقدار وزنی آهک با سیمان برابر بوده ولی مقدار ماسه 6 برابر بیشتر از آن می باشد.

البته در شرایط مختلف می توان این نسبت را تغییر داد اما همیشه باید میزان ماسه ، حداقل 3 برابر بیشتر از پودر سنگ باشد. اگر ساخت و ساز در محلی بسیار مرطوب انجام می شود (مثلا در زیر سازی کانال های آب) ، می توان از 2 برابر آهک نسبت به سیمان در تهیه بتن استفاده نمود تا خاصیت ضد آب آن افزایش یابد.

 

پودر سنگ چیست و چه کاربردی در ساخت و ساز دارد؟

پودر سنگ یا خاک سنگ از کوبیدن سنگ های معدنی مختلف مثل سنگ آهک ، سنگ کربنات کلسیم ، تراورتن ، سنگ مرمر و … تولید می شود. پودر سنگ یک ماده فیلر (پر کننده) ارزان قیمت و فراوان می باشد. استفاده از این محصول در امور ساختمانی مزایایی دارد. از آن در تهیه ملات باتارد ، افزایش چسبندگی قیر ، تهیه مخلوط پودر سنگ و سیمان سفید یا سیاه ، تهیه نمای ساختمان ها و زیر سازی جاده ها استفاده می شود.

 

 

2021-06-09T08:54:54+00:00
error: Content is protected !!