نقش کربنات کلسیم در لعاب سازی و کاشی و سرامیک

خانه>مطالب>نقش کربنات کلسیم در لعاب سازی و کاشی و سرامیک

نقش کربنات کلسیم در لعاب سازی و کاشی و سرامیک

کربنات کلسیم در لعاب سازی و کاشی و سرامیک نقش بسیار با اهمیتی دارد و به میزان زیادی از حجم این محصولات را کربنات کلسیم و ترکیبات آن تشکیل می دهد. کلسیم کربنات ماده اولیه برای تولید اکسید کلسیم است که کمک ذوب اصلی در لعاب سازی و تولید سرامیک می باشد. اکسید کلسیم یکی از فراورده های کلسیم کربنات ، موجب کاهش دمای ذوب مواد اولیه می شود و از طرفی مقاومت فشاری لعاب را هم افزایش می دهد. کربنات کلسیم به عنوان منبع اصلی تامین کلسیم در لعاب سازی استفاده می شود.

 

مزایای کاربرد کربنات کلسیم در لعاب سازی چیست

لعاب ترکیبی خمیری شکل از مواد معدنی و شیمیایی نظیر کوارتز ، فلدسپات و اکسید سرب است که ظاهر شیشه مانندی داشته و برای محافظت از کاشی و سرامیک و ایجاد ظاهری زیبا روی آن کاربرد دارد. لعاب یک حالت براق و شیشه مانند بر روی کاشی ، سرامیک و ظروف ایجاد می کند.

کربنات کلسیم و یا محصول فراوری شده‌ی آن یعنی اکسید کلسیم که با نام آهک زنده هم معروف است یک ماده قلیایی می باشد که موجب پایداری لعاب در برابر خوردگی اسید ها می شود. کلسیم کربنات یک ماده معدنی مقاوم است که می تواند مقاومت سطحی کاشی و سرامیک را توسط لعاب افزایش داده و لعاب را مستحکم کند. برخی از مزایای کاربرد کربنات کلسیم در تولید لعاب و سرامیک به شرح زیر است:

  • جلوگیری از انبساط حرارتی
  • افزایش جذب آب خمیر سرامیک
  • افزایش مقاومت سطحی و فشاری
  • افزایش مقاومت سرامیک و جلوگیری از کج شدن آن
  • کاهش نقطه ذوب مواد معدنی به کار رفته در تولید لعاب

امروزه در حدود 98 درصد وزن مواد اولیه تولید کاشی و سرامیک را کلسیم کربنات و مشتقات آن تشکیل می دهد. این ماده به دلیل قیمت ارزان آن ، موجب کاهش هزینه تولید لعاب و کاشی و سرامیک می شود. همچنین مزیت های مختلفی نظیر تسریع در روند ذوب ، افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی و افزایش مقاومت در برابر تغییرات دما می گردد.

 

چه نوعی از کربنات کلسیم در لعاب سازی و تولید کاشی و سرامیک استفاده می شود؟

همان طور که گفته شد ، ماده اولیه اصلی در تولید لعاب و کاشی و سرامیک ، کانی معدنی کربنات کلسیم و یا مشتقات آن است. اما با توجه به اینکه به صورت سنگ و صخره در معادن استخراج می شود ، برای استفاده از آن در صنعت لعاب و کاشی و سرامیک باید کوبیده یا حتی فراوری شود. کربنات کلسیم به دو صورت خام و پخته شده (اکسید کلسیم) برای تولید لعاب استفاده می شود. در هر دوحالت باید آن را به صورت پودر استفاده نمود زیرا کربنات کلسیم خام در آب حل نمی شود. بهترین نوع آن برای مصرف در این صنعت به صورت پودر کربنات کلسیم میکرونیزه است که دانه بندی بسیار ریز با مش 200 – 400 – 800 – 1500 یا 2500 دارد. هر چه دانه بندی کربنات کلسیم ریز تر و یک دست تر باشد ، محصول تولید شده از بافت و کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود.

 

خرید کربنات کلسیم لعاب و سرامیک سازی

کارخانه کربنات کلسیم پارس شیمی بزرگترین تولید کننده کربنات کلسیم و اکسید کلسیم مخصوص استفاده در صنعت لعاب ، کاشی و سرامیک است. محصولات تولید شده در این مجموعه به صورت پودر و میکرونیزه و به شکل فله ای و یا بسته بندی شده در کیسه های 25 کیلوگرمی تا یک تنی برای مصارف داخلی و صادراتی عرضه می شود. برای خرید کربنات کلسیم و یا اخذ قیمت این محصول با بخش بازرگانی کارخانه تولید کربنات کلسیم پارس شیمی تماس حاصل نمایید.

2021-10-12T12:08:05+00:00
error: Content is protected !!