کربنات کلسیم طیور

خانه>مطالب>کربنات کلسیم طیور

کربنات کلسیم طیور

پودر کربنات کلسیم در جیره و تغذیه طیور

کربنات کلسیم طیور CaCO3 مهمترین منبع تامین کلسیم مورد نیاز در پرورش پرندگان مانند مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون و شترمرغ است. نقش کلسیم در تقویت استخوان و اسکلت ، تشکیل پوسته تخم مرغ و عملکرد های بیولوژیک بدن طیور می باشد. کمیته ملی استاندارد کشاورزی و غذایی ، کربنات کلسیم را یکی از ملزومات صنعت پرورش دام و طیور دانسته است.

بر اساس براورد های علمی ، هر مرغ تخمگذار روزانه به هفت تا سی گرم کلسیم فقط برای تشکیل پوسته تخم مرغ نیاز دارد. در صورت عدم تامین کربنات کلسیم در جیره غذایی طیور ، این میزان  کلسیم از بدن خود حیوان برداشت شده و موجب بروز مشکلات اسکلتی و پوکی استخوان در مرغ می شود و پس از مدتی ، کیفیت تخم مرغ هم کاهش می یابد.

چرا کربنات کلسیم

منابع اصلی تامین کلسیم طیور ، کربنات کلسیم ، صدف دریایی و استخوان پودر شده هستند که البته صدف به علت اینکه حاوی فلوئور است ، مصرف کمتری نسبت به کلسیم کربنات دارد و استخوان نیز سبب بیمار شدن و تلفات گله می شود. کربنات کلسیم طیور که دارای استاندارد های لازم باشد ، به راحتی به جیره خوراکی طیور افزوده شده و امروزه به میزان فراوانی از آن استفاده می شود زیرا کلسیم موجود در آن به راحتی جذب بدن مرغ شده و در عین حال از قیمت ارزانی هم برخودار است.

طبق تحقیقات صورت گرفته ، مصرف کربنات کلسیم طیور (با استاندارد های لازم) می تواند حفظ نیتروژن را افزایش داده و قابلیت هضم چربی و فیبر خام را بهبود بخشد. این مزیت احتمالا به علت حل شدن بهتر مواد غذایی در دستگاه گوارش طیور است که بر اثر ترشح بیشتر شیره گوارشی حیوان به علت مصرف کربنات کلسیم ایجاد می گردد.

برخی از مزایای استفاده از کلسیم کربنات خوراک طیور به شرح زیر است:

  • غلظت بالای کلسیم این ماده که تا 99 درصد نیز می رسد
  • عدم بار میکروبی به دلیل استخراج از معادن
  • بیشترین میزان جذب عنصر کلسیم توسط طیور نسبت به دیگر منابع کلسیمی
  • هزینه تولید و حمل بسیار کمتر نسبت به صدف گوش ماهی
  • فاقد شن و ماسه و آلودگی های موجود در صدف دریایی
  • افزایش استحکام استخوان های پای طیور و تقویت پوسته تخم مرغ
  • بهبود عملکرد سیستم گوارش حیوان و حفظ سلامت که موجب کاهش هزینه های دامپزشکی می شود

در گذشته مرغداران و پرورش دهندگان طیور جهت تامین کلسیم مورد نیاز گله از صدف دریایی یا استخوان پودر شده استفاده می کردند. این مواد با اینکه حاوی کلسیم هستند ولی مضرات آن ها بیش از مزایای شان می باشد زیرا حاوی بار میکروبی فراوانی می باشند که در اثر وجود فلزات سنگین ، کپک و سموم مایکوتوکسین ایجاد شده و نیز شن و ماسه زیادی در آن وجود دارد. از طرفی معمولا محل تامین صدف از مراکز پرورش طیور دور بوده و هزینه حمل زیادی را به مرغداران تحمیل می نماید.

کربنات کلسیم طیور, کربنات کلسیم در جیره و تغذیه طیور, قیمت فروش کربنات کلسیم طیور,

روش مصرف در جیره غذایی

با توجه به اینکه عملکرد ترشح هورمون ها و جذب مواد ضروری در بدن مرغ تخمگذار ، شب ها فعالیت بیشتری دارد ، بنابراین توصیه می شود که کربنات کلسیم در طول شب به جیره افزوده شده و در اختیار گله قرار گیرد. مقدار مصرف هم به اندازه 2 تا 4/25 گرم از کربنات کلسیم میکرونیزه که به خوبی پودر شده باشد کافی خواهد بود. میزان پیشنهادی مصرف کربنات کلسیم طیور را در جدول زیر مطالعه نمایید:

سن طیور مقدار کربنات کلسیم در جیره
16 تا 17 هفتگی 2 درصد وزنی از کل جیره
18 تا 28 هفتگی 3.75 درصد وزنی از کل جیره
29 تا 36 هفتگی 3.75 گرم (به ازای هر جوجه)
37 تا 52 هفتگی 4 گرم (به ازای هر جوجه)
بیش از 53 هفتگی 4.25 گرم (به ازای هر جوجه)

فروش

کارخانه تولید کربنات کلسیم پارس شیمی با در اختیار داشتن معادن سنگ با کیفیت بسیار بالا و کارخانه مجهز به دستگاه های تولیدی و آزمایشی نوین ، بزرگ ترین تولید کننده انواع کلسیم کربنات از جمله کربنات کلسیم خوراک طیور در ایران است. فروش کربنات کلسیم طیور صادراتی به کشور های همسایه ، نشان از کیفیت مطلوب محصولات تولیدی در این مجموعه دارد. به منظور خرید کربنات کلسیم برای مرغداری و یا صادرات این محصول ، با بخش بازرگانی پارس شیمی تماس حاصل نمایید.

2019-09-16T08:12:25+00:00
error: Content is protected !!