کربنات کلسیم ویکی پدیا

خانه>مطالب>کربنات کلسیم ویکی پدیا

کربنات کلسیم ویکی پدیا

کلسیم کربنات


از ویکی‌پدیا ، دانشنامهٔ آزاد

کلسیم کربنات ترکیبی شیمایی با فرمول ساختاری CaCO3 است. کربنات کلسیم نوعی کانی معدنی خاص است. کلسیم کربنات یا CaCo3، بیشتر از چهار درصد از پوستهٔ زمین را تشکیل و در تمام دنیا یافت می گردد. کربنات کلسیم یکی از پر مصرف ترین مواد شناخته شده برای انسان است. این ماده به شکل صنعتی هم می تواند تولید گردد. همچنین در پوسته تخم مرغ و غشای موجوداتی نظیر حلزون و خرچنگ نیز وجود دارد. جنس مروارید هم از کلسیم کربنات می باشد.

این محصول به منظور استفاده باید از معدن کربنات کلسیم استخراج شود. کربنات کلسیم خالص را می توان از سنگ مرمریت هم تولید نمود و یا از طریق عبور دادن گار کربنیک از داخل محلول کلسیم هیدروکسید تولید کرد. همچنین می‌توان این محصول را به روش ریختن جوش شیرین داخل محلول بوریک اسید به دست آورد که به صورت ماده ای سفید رنگ ته‌نشین می‌گردد.

در اثر حرارت دادن کربنات کلسیم ، با جدا شدن CO2 ، به آهک تبدیل می‌شود که در امور ساختمان سازی ، ذوب آهن و فولادسازی به‌ عنوان ماده کمک ذوب و جهت تهیه کاربید کلسیم بکار می رود. از آهک در کشاورزی هم جهت بهبود خاک و تنظیم پی اچ استفاده می‌گردد.

از کربنات کلسیم در صنایع تولید کاشی و سرامیک بخصوص در تولید لعاب‌ بهره می گیرند. این ماده با ایجاد یوتکتیک، دمای ذوب را کاهش داده و به هنگام مصرف در لعاب، ضریب انبساط حرارتی لعاب را پایین می‌آورد.

کلسیم کربنات از جمله پر مصرفترین مواد معدنی است که در تولید کاغذ، پلاستیک‌ ها، رنگ‌ ورزین به عنوان فیلر و هم پوشش رنگی (به دلیل رنگ سفید خاصی که دارد) بکار می رود.

در صنایع تولید کاغذ به علت رنگ سفید قوی و پراکنش نوری در تمام  جهان کاربرد دارد و آن را به عنوان یک پرکننده ارزان قیمت مصرف می کنند تا میزان کدری کاغذ را کاهش دهد.

کربنات کلسیم در ساختمان سازی هم چهت تهیه مواد و نیز به عنوان اجزاء و ذرات سیمان تولید استفاده می گردد. از طرفی در تهیه ملات برای آجر چینی، تولید بلوک‌ های بتنی، سنگ‌ها، پوشش سقف، ترکیب رزین و کاشی‌ها مصرف می شود. کربنات کلسیم فراوری شده که از جدا ساز دی‌اکسید کربن و آهک به دست می آید ، یک ماده لازم در ساخت فولاد ، شیشه و کاغذ است.

کلسیم کربنات دارای ویژگی ضد اسیدی می باشد و در نواقص کلیوی و درمان استئوپروزیس تجویز می گردد و مکمل کلسیم است. کربنات کلسیم خوراکی در بیماران مبتلا به هایپرفسفاتمی مفید است. از آن در تولید دارو های هومیوپاتی و در مکمل های خوراکی هم استفاده می شود. به دلیل دارا بودن ویژگی جذب سطحی ، در تولید داروهای ضد اسهال کاربرد دارد. از کلسیت برای تهیه برخی مواد شیمیایی مانند کلرید کلسیم CaCl2، برومید کلسیم CaBr2، یدید کلسیم CaI2 و اکسید کلسیم CaO استفاده می‌کنند که  کاربرد های زیادی در صنایع داروسازی دارد و حتی برای تهیه داروهای دامپزشکی هم استفاده می گردد.

از این ماده ، کلرید کلسیم CaCl2 دارویی بدست می آید که در بدن تولید اسید کرده و در مواردی که بیمار با کمبود یون کلسیم در بدن مواجه شود ، برای تأمین سریع کمبود آن ، کلرید کلسیم تجویزمی‌شود. از ترکیبات دارویی کلرید کلسیم در درمان مشکلاتی همچون آلرژی ، کهیر، تنگی نفس ، خارش و سایر التهابات ناشی از حساسیت می توان سود برد. کلرید کلسیم موجب افزایش سرعت انعقاد خون شده و نتیجه جهت مقابله با خونریزی‌های شدید داخلی و خارجی استفاده می‌ گردد. همچنین این ماده برای درمان آریتمی در ضربان قلب به عنوان مکمل همراه با داروهای مربوط به نارسایی‌های قلبی تجویز می گردد. از آن برای درمان عوارض اسهال ، استفراغ و تعریق بیش از حد بیماران دچار سل نیز استفاده می‌ کنند.

 

منابع طبیعی کربنات کلسیم

سنگ های معدنی

کلسیت ، آراگونیت و وتریت سه منبع اصلی معدنی کلسیم کربنات در طبیعت هستند. سنگ هایی مانند سنگ آهک ، گچ، مرمریت و تراورتن از خانواده کلسیم کربنات به حساب می آیند.

منابع زیستی

پوسته تخم مرغ و تخم پرندگان و خزندگان ، صدف حلزون و صدف دریایی به میزان زیادی از کلسیم کربنات تشکیل شده و سپس به عنوان منابع صنعتی بخصوص در پرورش دام مورد استفاده قرار می گیرند. پوسته صدف خوراکی یک مکمل حاوی کلسیم است که در صنعت بکار می رود. سبزیجات سبز رنگ هم نظیر کلم بروکلی حاوی مقدار فراوانی کلسیم کربنات غذایی هستند.

 

ساختار فیزیکی و شیمیایی

پایدار ترین حالت کربنات کلسیم از نظر ترمودینامیکی ، کلسیت است که تحت شرایط نرمال با ساختار شش ضلعی β-CaCO3 (کلسیت معدنی) ایجاد می شود. دیگر ساختارها می تواند به صورت متراکم‌تر (2.83 g/cm3) دستگاه بلوری راست‌ لوزی یا اورتورومبیک λ-CaCO3 (آراگونیت معدنی) و شش ضلعی μ-CaCO3 به شکل ویتریت در طبیعت بوجود آید. سنگ آراگونیت امکان دارد به روش ته‌ نشین شدن در دمای بالای 85 درجه سانتیگراد تبوجود آید و  چنانچه دما در حدود 60 درجه سانتیگراد باشد ، به شکل سنگ ویتریت ایجاد می گردد. کلسیت دارای اتم‌های کلسیم با ساختار شش اتم اکسیژن می باشد در صورتی که اتم‌ های کلسیم در حالت آراگونیت با نه اتم اکسیژن ایجاد شده است. ساختار ویتریت هم تقریبا ناشناخته می باشد.

برگرفته از:

سایت ویکی پدیا

2020-10-07T12:29:54+00:00
error: Content is protected !!