کلسیم چه نقشی در بدن دارد | کلسیم در کدام مواد غذایی وجود دارد

خانه>مطالب>کلسیم چه نقشی در بدن دارد | کلسیم در کدام مواد غذایی وجود دارد

کلسیم چه نقشی در بدن دارد | کلسیم در کدام مواد غذایی وجود دارد

کلسیم چه نقشی در بدن دارد

کلسیم یکی از فراوان‌ ترین مواد معدنی سازنده بدن ما می باشد زیرا کلسیم ماده اصلی سازنده استخوان ها بوده و استخوان نیز حجم زیادی از بدن انسان را تشکیل می دهد. کلسیم در بدن ما در استخوان ها و دندان ها ذخیره می گردد و دریافت مدام کلسیم برای حفظ سلامت و مقاومت آنها ضروری است. نقش دیگری که کلسیم در بدن ما دارد ، جهت انتقال پیام های عصبی بین مغز و اعصاب موجود در قسمت های مختلف بدن می باشد. کلسیم برای انجام برخی از عملکرد های حیاتی در بدن ما نظیر ترشح هورمون ها لازم است. البته افراد در سنین مختلف و یا در شرایط متفاوت نظیر دوران بارداری ، احتیاج به مقادیر مختلفی از کلسیم دارند ، به طوری که با افزایش سن ، نیاز انسان به کلسیم بیشتر می شود. مهمترین عوارض کمبود کلسیم در بدن را می توان راشیتیسم در کودکان و یا پوکی استخوان در بزرگسالان دانست.

به صورت کلی نقش کربنات کلسیم در بدن عبارت است از:

  • کمک به استخوان سازی و حفظ سلامت دندان ها
  • تنظیم انقباضات عضلانی، از جمله ضربان قلب
  • ایجاد فرایند هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون به صورت طبیعی

 

کلسیم در کدام مواد غذایی وجود دارد؟

با وجود نقش مهمی که کلسیم در بدن انسان دارد ، خوشبختانه منابع تامین کلسیم برای بدن فراوان هستند و ما با مصرف بسیاری از خوراکی ها می توانیم آنها را دریافت نماییم. در ادامه به معرفی برخی از مواد غذائی حاوی کلسیم می پردازیم:

  • انواع لبنیات نظیر شیر، پنیر و کشک
  • سبزیجاتی که برگ سبز دارند مثل کلم پیچ و اسفناج
  • خوراکی های تهیه شده با آرد غنی شده بخصوص انواع نان
  • ماهی هایی که با استخوان خورده می شوند مثل ماهی ساردین (ماهی کیلکا)

 

چه زمانی باید مکمل کلسیم مصرف کنیم؟

همانطور که گفتیم ، کلسیم در بسیاری از خوراکی ها وجود دارد و دسترسی به آنها آسان است. اما برخی عوامل می توانند سبب کمبود کلسیم در بدن شوند که در پزشکی ، آن را با نام هیپوکلسمی می شناسند. بعضی از این عوامل عبارتند از:

  • عدم مصرف خوارکی های حاوی کلسیم به مدت طولانی مخصوصا در دوران کودکی
  • مصرف برخی داروهای که جذب کلسیم را در بدن کاهش می دهند
  • برخی تغییرات هورمونی ، بخصوص در خانم ها و یا در دوران بارداری

کلسیم به صورت قرص های مکمل در بسیاری از داروها همراه با مولتی‌ ویتامین و ویتامین دی و یا صورت تنها وجود دارد. اکثر داروهای حاوی کلسیم از دو ترکیب کلسیم به نام های کربنات کلسیم و سیترات کلسیم تولید می شوند. کربنات کلسیم همان سنگ آهک است که به صورت طبیعی وجود دارد و یکی از فراوان ترین مواد معدنی موجود در کره زمین می باشد به طوری که بخش زیادی از پوسته کره زمین و نیز بدن موجودات زنده از کربنات کلسیم ساخته شده است.

اشکال دیگر کلسیمی که انواع مکمل ها را با آنها تولید می کنند به صورت فسفات کلسیم ، گلوکونات کلسیم ، سولفات کلسیم ، لاکتات کلسیم ، آسکوربات کلسیم و هیدروکسی آپاتیت میکروکریستالی کلسیم هستند. با توجه به اینکه اکثر ترکیبات کلسیمی دارای خاصیت قلیایی می باشند ، بهتر است آنها را به همراه غذا میل نمایید.

 

علائم و بیماری های ناشی از کمبود کلسیم در بدن

تا اینجا مشخص شدن که کلسیم چه نقش مهمی در بدن انسان دارد. حال اگر بدن ما دچار کمبود کلسیم شود ، دچار علائم مختلفی مثل گزگز و خواب رفتن سر انگشت‌ ها ، ضربان غیر طبیعی قلب و یا تشنج خواهد شد. بیماری هایی که به علت هیپوکلسمی یا کمبود کلسیم در بدن ایجاد می شود هم پوکی استخوان در بزرگسالان ، راشیتیسم و نرمی استخوان (استئومالاسی) در کودکان هستند.

وجود کلسیم کافی در بدن برای حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها ، عملکرد مناسب سیستم عصبی و ماهیچه ها و همچنین جلوگیری از بروز برخی بیماری ها نظیر سرطان‌های روده‌ی بزرگ و راست روده ، بیماری پره اکلامپسی (یک عارضه جدی در بارداری همراه با علائم فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار) و یا سندرم متابولیک (یک اختلال جدی که باعث بروز سکته قلبی و مغزی و دیابت است) می شود. پس مشخص شد که کلسیم چه نقش مهمی در بدن دارد.

 

منبع علمی:

https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/calcium/

2022-01-29T08:59:19-01:00
error: Content is protected !!