موارد مصرف کربنات کلسیم

خانه>مطالب>موارد مصرف کربنات کلسیم

موارد مصرف کربنات کلسیم

کاربرد و موارد مصرف کربنات کلسیم Calcium Carbonate در حوزه های صنعتی ، خوراکی و ساختمانی گسترش یافته است. از کلسیم کربنات در انواع مختلف آن نظیر گچ ، سنگ آهک ، مرمریت و کربنات کلسیم رسوبی به عنوان ماده ای بسیار پر مصرف و مفید در زندگی امروزی بشر استفاده می شود. کربنات کلسیم سابقه طولانی در حیات انسان داشته و شاید از اولین روزهای خلقت از آن استفاده می نموده است.

کربنات کلسیم در ذوب آهن و تولید فولاد

بیشترین میزان کربنات کلسیم تولید شده در جهان در صنعت متالورژی مصرف می شود. در کوره های ذوب آهن اکسیژن پایه به منظور جدا سازی ناخالصی ها به صورت سرباره از کلسیم کربنات استفاده می نمایند.

کربنات کلسیم در کاغذ سازی

یکی از مهم ترین زمینه های مصرف کربنات کلسیم و آهک در صنعت تولید کاغذ است که به عنوان یک پر کننده ارزان قیمت و سازگار با مواد اولیه مصرف می شود. در صورت استفاده از کربنات کلسیم در تولید کاغذ ، میزان مصرف چوب به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می باید که این مورد برای محیط زیست هم ویژگی مثبتی محسوب می گردد. حتی امروزه در برخی کشورها کاغذی تولید می گردد که در آن ، کربنات کلسیم به شکل صد در صد جایگزین چوب گردیده است.

کربنات کلسیم خوراک دام و طیور

کلسیم یکی از عناصر ضروری برای حیات تمام موجودات زنده است که نقش استخوان سازی ، بهبود سیستم گوارشی و تنظیم فرایندهای زیستی را به عهده دارد. استفاده از کربنات کلسیم در خوراک دام و طیور ، کاربردی ترین و ارزان ترین روش جهت تامین نیاز بدن گله در گاوداری ها و مرغداری ها می باشد.

کربنات کلسیم ساختمانی و جاده سازی

کربنات کلسیم مهمترین ماده جهت تولید مصالح ساختمانی است. از کلسیم کربنات به منظور تولید انواع آهک ، سیمان ، آسفالت ، بلوک و هبلکس که عمده ترین مصالح ساخت و ساز هستند استفاده می نمایند.

کربنات کلسیم در حفاری چاه های نفت و گاز

در استخراج چاه های نقت و گاز از مواد شیمیایی و مواد معدنی مختلفی جهت تقویت دیواره های چاه و تسهیل استخراج استفاده می شود. پودر کربنات کلسیم یکی از مهم ترین و پر مصرف ترین مواد تشکیل دهنده‌ی گل حفاری است.

کربنات کلسیم در تولید آهک

آهک ماده ای ارزشمند و پر مصرف است که در بسیاری از صنایع مورد مصرف قرار می گیرد. برای تولید انواع آهک نظیر آهک زنده و آهک هیدراته ، سنگ کربنات کلسیم که با نام سنگ آهک هم شهرت دارد مورد مصرف قرار می گیرد.

کربنات کلسیم خوراکی و داروئی

آیا تا بحال فکر کرده اید که قرص کلسیم و قرص یا شربت معده از چه موادی تشکیل می شود؟ کربنات کلسیم یکی از انواع کلسیم قابل جذب برای بدن انسان است که در تولید مکمل های خوراکی و داروئی کاربرد دارد.

موارد مصرف کربنات کلسیم در صنایع زیادی گسترش یافته است. با وجود اینکه این کانی معدنی به صورت سنتی نقش مهمی در زندگی انسان داشته اما کاربرد های نوین آن هم در بخش های صنعتی گسترش یافته است. طبق آمار های به دست آمده در حدود 60 درصد کل کلسیم کربنات تولید شده در جهان در صنایع متالورژی و ذوب فلزات ، 25 درصد در صنایع ساختمانی و جاده سازی و 15 درصد هم در مصارف صنعتی و شیمیایی مورد مصرف قرار می گیرد.

2019-09-09T10:14:14+00:00
error: Content is protected !!