نانو کربنات کلسیم

خانه>مطالب>نانو کربنات کلسیم

نانو کربنات کلسیم

نانو کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم و سایر مواد معدنی دارای کاربرد های فراوانی در زندگی بشر هستند و انسان به منظور افزایش کارایی و عملکرد این مواد ، راهکارهای مختلفی را انجام می دهد. یکی از روش های افزایش چشمگیر عملکرد مواد معدنی ، کاهش سایز ذرات آنها است. کربنات کلسیم ماده مهمی در صنایع ساختمانی ، تولیدی و خدماتی محسوب می شود. با کاهش سایز آن ماده به صورت پودری ، میکرونیزه و نانو می توان میزان کارایی و طیف صنایعی که از آن استفاده می شود را افزایش داد.

با توجه به اینکه هر چه اندازه ذرات یک ماده ریزتر شود ، سطح تماس آن افزایش یافته و در نتیجه تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت ، بنابراین کارایی کربنات نانو بسیار بیشتر از پودر کربنات کلسیم میکرونیزه است. اما از طرفی تولید سایزهای ریز تر ، دشوارتر و پر هزینه تر خواهد بود که همین امر ، مصرف کربنات کلسیم نانو را محدود به برخی صنایع خاص نموده است. بخش پزشکی و درمانی مهم ترین مصرف کننده نان کربنات کلسیم است که از این ماده در تولید داروها و حامل ها خاصی سود می برد.

تولید کربنات کلسیم نانو همچون تولید کربنات کلسیم پودری و کربنات کلسیم میکرونیزه نیست که بتوان به راحتی و با استفاده از آسیاب ها چکشی و بالمیل اقدام به کاهش اندازه ذرات آن نمود. برای تولید نانو ذرات مواد مختلف نمی توان از روش های مکانیکی استفاده نمود بلکه نیاز به روش های شیمیایی برای بازسازی این مواد وجود دارد. یکی از روش های تولید نانو ذرات کربنات کلسیم استفاده از متد رسوب دهی محلول آبی نیترات کلسیم در محلول اشباع شده کربنات سدیم است.

موارد مصرف نانو کربنات کلسیم

  • تولید محصولات حساس در صنعت لاستیک ، نانو وایر و کاتالیست
  • بهبود شکل ظاهری و افزایش استحکام پلی پروپیلن و مواد پلیمری
  • استفاده در عکاسی به منظور بهبود ویژگی های کاهش نویز و افزایش کنتراست تصاویر
  • تولید داروهای حامل مواد درمانگر سرطان و پروتئین های هیدروفیل در پزشکی
  • افزایش پوشش دهی رنگ ، رزین ، چسب و پر کننده ها در صورت استفاده از کربنات کلسیم نانو
  • افزایش مقاومت و طول عمر تایر خودرو ها
2019-09-09T10:14:34+00:00
error: Content is protected !!