فیلتر کربنات کلسیم در سولفور زدائی هوا

خانه>مطالب>فیلتر کربنات کلسیم در سولفور زدائی هوا

فیلتر کربنات کلسیم در سولفور زدائی هوا

ورود گوگرد از منابع معدنی انرژی همچون زغال سنگ و نفت و گاز به هوا یکی از زیان آور ترین و عمده ترین دلایل آلودگی اتمسفر کره زمین است. به دلیل ماهیت گاز های اسیدی تولید شده در فرایند استخراج ، باید از مواد قلیایی جهت جذب و خنثی سازی گوگرد استفاده شود. کربنات کلسیم هم یک ماده معدنی قلیایی با ویژگی های منحصر به فرد می باشد و به همین علت امروزه استفاده از فیلتر کربنات کلسیم در سولفور زدائی هوا رواج زیادی پیدا کرده است.

زمانی که زغال سنگ را در کارخانجات و نیروگاه های تولید برق و انرژی می سوزانند ، گوگرد موجود در آن به صورت دی اکسید گوگرد SO2 در اتمسفر رها سازی می شود. همچنین در استخراج نفت و گاز از چاه ها نیز مقادیر زیادی گازهای اسیدی از جمله گوگرد وارد هوا می گردد. به همین علت باید فیلتر های تولید شده از کربنات کلسیم در مسیر خروجی و دودکش های این کارخانجات یا مجتمع های تولیدی قرار گیرد تا گوگرد پیش از ورود به اتمسفر جذب و جدا سازی شود.

فیلتر های کربنات کلسیم اصولا با ایجاد یک واکنش شیمیایی با گاز گوگردی عمل می کنند. به این صورت که گاز دی اکسید گوگرد را به سولفات کلسیم یا همان جیپسوم که نوعی گچ است تبدیل کرده و با تغییر فاز گوگرد از گاز به جامد ، مانع از صعود آن به داخل جو کره زمین می شود. فیلتر کربنات کلسیم با ویژگی های خاصی که در تولید آن مد نظر قرار می گیرد قادر است تا 95 درصد آلاینده های گوگردی را از سوخت های فسیلی جذب نماید. واکنش خنثی سازی گاز گوگردی توسط فیلتر کربنات کلسیم شامل چندین مرحله به شرح زیر است:

CaCO3 → Ca+2 + CO3-2

CO3-2 + 2 SO2 + H2O → 2 HSO3-1 + CO2

CO3-2 + 2 HSO3-1 → 2 SO3-2 + CO2 + H2O

Ca+2 + SO3-2 + 0.5 H2O → CaSO3.0.5H2O

کاربرد فیلتر کربنات کلسیم در سولفور زدائی هوا در شرایط خاصی با حضور گرمای زیاد انجام شده و گاز دی اکسید گوگرد را طی فرایندی به سولفات کلسیم جامد تبدیل می نماید. این عمل به شکل خشک و تر قابل انجام می باشد و فیلتر های مختلف کربنات کلسیم قابل استفاده است. در هر صورت ، استفاده از کربنات کلسیم به عنوان ماده اولیه و نیز تولید گچ به عنوان محصول جانبی حتمی خواهد بود. بکارگیری فیلتر کربنات کلسیم در سولفور زدائی هوا حتی از لحاظ اقتصادی هم به صرفه می باشد زیرا اولا کلسیم کربنات ماده ای ارزان قیمت و فراوان است و دوما جیپسوم (گچ نپخته) تولید شده هم در صنایع سیمان سازی ، تولید گوگرد ، کود کشاورزی و تولید دیوار های پیش ساخته قابل مصرف می باشد.

2019-09-09T10:48:37+00:00
error: Content is protected !!