هیدروکسید کلسیم

خانه>مطالب>هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسید چیست

هیدروکسید کلسیم یا آهک هیدراته ماده ای شیمیایی با فرمول Ca(OH)2 می باشد که برای تولید آن از سنگ معدنی کربنات کلسیم استفاده می کنیم. کلسیم هیدروکسید ماده ای پودری و سفید رنگ با ویژگی قلیایی است که ترکیبی نامحلول در آب بوده و کاربرد های متعددی در ساختمان سازی ، تصفیه آب و فاضلاب ، تولید رنگ و پلیمر و کشاورزی دارد.

مشخصات شیمیایی هیدروکسید کلسیم به شرح جدول زیر است

فرمول شیمیایی Ca(OH)2
وزن مخصوص 74.093 گرم بر مول
چگالی 2.211 گرم بر سانتی متر مکعب
دمای ذوب 580 درجه سانتی گراد
قابلیت انحلال قابل انحلال در گلیسیرین و اسید ها – نامحلول در آب و الکل ها
ساختار کریستالی شش وجهی

روش تولید کلسیم هیدروکسید

تولید هیدروکسید کلسیم به روش شیمیایی صورت می گیرد زیرا این ماده به صورت معمول در طبیعت وجود ندارد. برای تولید آهک هیدراته ، پس از اینکه سنگ کربنات کلسیم با فرمول CaCO3 را از معادن این ماده استخراج نمودیم ، آن را به کارخانه انتقال داده با استفاده از دستگاه های سنگ کوبی به سایز ریز تبدیل می نماییم. خردایش سنگ کربنات کلسیم در روش صنعتی تولید آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در مرحله بعد ، سنگ ها را داخل کوره ای که مخصوص این کار ساخته شده و قادر است گرمای بسیار زیادی را تولید نماید می ریزیم تا طی یک فرایند شیمیایی ، ناخالصی های آن جدا شده و به اکسید کلسیم تبدیل شود.

در آخرین مرحله باید یک تغییر شیمیایی دیگر هم روی آن انجام دهیم به این شکل که آن را توسط آب یا بخار آب ، به اصطلاخ شکفته می نماییم. روش شکفته سازی بسیار مهم است زیرا بر خلوص نهایی محصول تاثیر حیاتی دارد. البته روش سنتی هم برای تولید هیدروکسید کلسیم وجود دارد که نوع کوره آن متفاوت بوده و ابعاد سنگ داخل آن هم بزرگ تر است. معادله شیمیایی تولید آهک هیدراته عبارتست از:

CaCO3 → CaO + CO2

CaO + H2O → Ca(OH)2

 

کاربرد هیدروکسید کلسیم

تولید کاغذ

در کاغذ سازی از آهک برای بازیافت ماده ای به نام هیدروکسید سدیم استفاده می شود. همچنین در جداسازی لیگنین از الیاف مصرف می گردد.

ساختمان سازی

مهم ترین و قدیمی ترین کاربرد هیدروکسید کلسیم در صنعت ساخت و ساز است. این ماده برای نما سازی ، تهیه ملات باتارد (ملاتی از ترکیب آهک ، سیمان و ماسه) ، زیر سازی جاده ها ، شفته ریزی ساختمان و آب بندی بکار می رود.

تصفیه آب و فاضلاب

به دلیل این که آهک هیدراته خاصیت قلیایی دارد ، برای تصحیح پی اج آب های اسیدی شده ماثر است. همچنین خاصیت ضد میکروبی داشته و به عنوان یک کگولانت برای انعقاد ناخالصی های آب عمل می کند.

پرورش دام و طیور

خاصیت میکروب کشی کلسیم هیدروکسید سبب استفاده از آن در سالن های پرورش دام و طیور و اسطبل ها شده است. این ماده که به صورت مایع به زمین ، دیواره ها ، سطوح و تجهیزات محل پرورش پاشیده می شود ، به سرعت و با راندمان بالایی ، تمامی میکروب ها ، سموم قارچی و عوامل بیماری زا را از بین می برد. کاربرد دیگر آن در تغذیه حیوانات ، بعنوان منبع تامین کلسیم است.

کشاورزی

اهمیت حفظ پی اچ زمین های کشاورزی برای رشد بهتر محصولات کشاورزی بسیار زیاد است. در صورتی که خاک کشاورزی به دلایل گوناگونی همچون استفاده بیش از حد از کودهای کشاورزی و یا شسته شدن خاک ، دچار حالت اسیدی شود ، می توان با استفاده از آهک ، اسید های خاک را خنثی نمود و شرایط رشد گیاهان را فراهم کرد.

 

فروش هیدروکسید کلسیم

کارخانه تولید آهک پارس شیمی ، بزرگ ترین تولید کننده هیدروکسید کلسیم ، کربنات کلسیم و اکسید کلسیم می باشد. این مجموعه قادر به تولید آهک با خلوص 80 تا 99 درصد و با قیمت های مختلف و رقابتی بوده و محصول خود را در بسته بندی های متنوع برای مصارف صنایع مختلف کشور و یا صادرات به کشورهای همسایه عرضه می نماید.

2020-09-12T09:50:21+00:00
error: Content is protected !!