تعریف کربنات کلسیم در سایت‌های معتبر علمی جهان

خانه>مطالب>تعریف کربنات کلسیم در سایت‌های معتبر علمی جهان

تعریف کربنات کلسیم در سایت‌های معتبر علمی جهان

کربنات کلسیم ماده ای معدنی با فرمول CaCO3 است که در پوسته زمین بسیار فراوان می باشد. کربنات کلسیم اهمیت زیادی در زندگی انسان دارد زیرا در تولید بسیاری از محصولات و مواد غذایی و دارویی مورد استفاده در صنعت ، کشاورزی ، پرورش دام و طیور و صنایع خوراکی و پزشکی مصرف می شود. اما کربنات کلسیم از نظر علمی و شیمیایی دارای جنبه هایی است که در سایت های معتبر علمی مطرح می گردد. در این مطلب به تعریف کربنات کلسیم در سایت‌های معتبر علمی جهان می پردازیم.

کربنات کلسیم ویکی‌پدیا

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول ساختاری CaCO3 است. این ماده نوعی ترکیب رایج در صخره ها است که در انواع کلسیت ، آراگونیت و سنگ آهک بروز پیدا می کند. کربنات کلسیم در موادی همچون مروارید ، پوسته صدف دریایی ، پوسته تخم مرع ، حلزون و … یافت می شود. کلسیم کربنات ماده فعال موجود در آهک زمین های کشاورزی است و زمانی که یون های کلسیم در آب سخت با یون های کربنات واکنش می دهند بوجود می آید.

از نظر ترمودینامیکی ، کربنات کلسیم به صورت کلسیت با ساحتار شش ضلعی دارای حالت پایداری است. کلسیت حاوی اتم های کلسیم احاطه شده با 6 اتم اکسیژن است در حالی که آراگونیت با 9 اتم اکسیژن در تماس می باشد.

منابع تولید کربنات کلسیم به صورت زمین شناسی و زیست شناسی قابل بررسی هستند. از نظر زمین شناسی یا معدنی ، کلسیم کربنات به صورت کلسیت و آراگونیت در حقیقت کربنات کلسیم خالص محسوب می شوند در حالی که کربنات کلسیم با اهمیت برای صنعت از نوع سنگ آهک ، مرمر ، گچ و تراروتن هستند.

به لحاظ زیست شناسی ، کربنات کلسیم در پوسته‌ی تخم پرندگان ، پوسته حلزون و صدف دریایی یافت می شود. همچنین سبزیجات دارای برگ سبز نظیر کلم بروکلی و کلم پیچ هم حاوی کلسیم کربنات خوراکی هستند.

کربنات کلسیم پاب‌کم

کلسیم کربنات یا نمک کلسیم اسید کربنیک یک پودر یا کریستال بی بو و بدون مزه طبیعی است. این ماده بصورت درمانی بعنوان بافر فسفات در بیماران همودیالیزی جهت تامین کلسیم استفاده می شود. همچنین نقش ماده ضد اسید جهت درمان بیماران دچار ترشح بیش از حد اسید معده را دارد. کربنات کلسیم با توجه به ساختارهای مختلف خود با اسامی آراگونیت ، کلسیت ، شیر کلسیم ، گچ ، سنگ آهک ، مرمریت و وتریت نام گذاری شده است.

کربنات کلسیم معدنی در نتیجه استخراج معادن سنگ آهک به دست می آید. کیفیت و خلوص کلسیم این محصول بستگی مستقیم با شرایط فیزیکی منطقه استخراج دارد. اما نوع دیگری از کلسیم کربنات نیز وجود دارد که با نام کربنات کلسیم رسوبی یا سنتزی معروف است. این محصول به صورت صنعتی و از تجزیه سنگ آهک به اکسید کلسیم و سپس کربنیزه نمودن آن تولید می شود. کربنات کلسیم رسوبی خالص تر از کربنات کلسیم معدنی بوده و بیشتر برای صنایع غذایی و دارویی استفاده می گردد. این ماده در آب و الکل قابلیت انحلال پذیری ندارد اما در اسید استیک ، اسید هیدروکلریک رقیق و اسید نیتریک رقیق پس از جوشیدن حل می شود.

کربنات کلسیم ساینس دایرکت

کربنات کلسیم یکی از فراوان ترین مواد معدنی موجود در پوسته زمین است. این ماده در اثر انباشت مواد فسیلی در اثر دگرگونی سنگ های رسوبی ایجاد می شود. این سنگ شامل بیش از 98 درصد کربنات کلسیم و مقداری مواد دیگر نظیر کربنات منیزیم ، اکسید آهن و سیلیکات آلومینیوم می باشد. کربنات کلسیم معدنی آنزومتری کم ، سطح پوششی اندک و فعالیت سطحی ناچیز دارد. در حالی که کربنات کلسیم رسوبی دارای اندازه ذرات ریز و شکل قابل تنظیم است. کلسیت رسوبی از ذرات ایزومتریک برخوردار بوده در حالی که آراگونیت رسوبی حاوی بلور آسیکولار است. کربنات کلسیم به صورت گسترده ای در تولید لاستیک ، رنگ ، مصالح ساختمانی ، چسب و رزین کاربرد دارد با این حال از قیمت ناچیزی نسبت به دیگر مواد اولیه برخوردار می باشد.

2019-09-09T10:51:17+00:00
error: Content is protected !!