کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم چه تفاوتی دارند

خانه>مطالب>کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم چه تفاوتی دارند

کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم چه تفاوتی دارند

تفاوت کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم

اصولا کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم شباهت های زیادی با هم دارند. هیدروکسید کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که از فراوری کربنات کلسیم به دست می آید بنابراین می توان گفت کربنات کلسیم ماده اولیه برای تولید هیدروکسید کلسیم است. هر دو ماده دارای مقادیر زیادی کلسیم می باشند و مهمترین کاربرد آن ها در زمینه ساختمانی و راه سازی است.

تفاوت شیمیایی

اما تفاوت کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم بیشتر به روش تولید آن ها باز می گردد. کربنات کلسیم با فرمول مولکولی CaCO3 یک ماده معدنی بوده که برای استحصال آن باید معادن را مورد استخراج قرار داد. در حالی که هیدروکسید کلسیم با فرمول Ca(OH)2 که آهک هیدراته نیز نامیده می شود ، به صورت طبیعی در طبیعت بسیار کمیاب بوده و باید به صورت شیمیایی و از طریق حرارت دهی کلسیم کربنات آن را تولید نمود. کربنات کلسیم به طور کامل در آب نامحلول است اما هیدروکسید کلسیم بسته به دمای آب ، بین نیم تا 2 درصد در آب حل می شود.

تفاوت در تولید

تفاوت دیگر کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم در خلوص این دو ماده است. با توجه به اینکه کلسیم کربنات در طبیعت و در اثر تراکم بدن موجودات دریایی مرده ایجاد می شود ، و همچنین به دلیل وجود عناصر معدنی مختلف در پوسته زمین ، این ماده معمولا دارای ناخالصی های گوناگونی می باشد در حالی که هیدروکسید کلسیم به علت تولید در کارخانجات و تحت شرایط کنترل شده ، از خلوص بالایی در حد 95 درصد برخوردار است.

از نظر قمیت فروش نیز کربنات کلسیم ارزان تر از هیدروکسید کلسیم می باشد زیرا این ماده به سهولت از معادن استخراج می شود ولی برای تولید هیدروکسید کلسیم نیاز به انجام مراحل مختلف فراوری نظیر کوبش ، پخت در کوره آهک پزی و هیدراتاسیون وجود دارد.

تفاوت فیزیکی

کربنات کلسیم در معادن به صورت سنگ و صخره وجود دارد و باید به روش های گوناگون نظیر استفاده از ماشین آلات ساختمانی و معدنی و یا انفجار آن را استخراج کرد. همچنین امکان کوبش این ماده در آسیاب های صنعتی وجود داشته و می توان آن را به صورت کلوخه ، پودری ، میکرونیزه و نانو تبدیل نمود. هیدروکسید کلسیم نیز پس از تولید به صورت پودری سفید رنگ در می آید و با توجه به کاربرد های آن ، معمولا نیازی ب انجام کوبش مجدد وجود ندارد.

تفاوت کاربردی

حجم اصلی کربنات کلسیم معدنی سنگی در ساختمان سازی مصرف می شود. ولی در صورت کوبش ، کاربرد های آن گسترش یافته و در تولید کاغذ ، خوراک دام و طیور ، تولید رنگ و چسب ، مواد پلیمری و پلاستیکی ، تولید لاستیک و تولید مواد غذایی و دارویی مصرف می شود. آهک هیدراته نیز در بیشتر این موارد مورد استفاده قرار می گیرد ولی دو کاربرد اختصاصی دیگر هم دارد که نمی توان از کربنات کلسیم برای آن استفاده نمود. کاربرد اول در زمینه تصفیه آب و فاضلاب است زیرا هیدروکسید کلسیم خاصیت انعقادی داشته و می تواند مواد معلق موجود در آب را جدا سازی نماید. مورد مصرف دیگر هیدروکسید کلسیم در تولید فولاد و صنعت ذوب آهن بوده و بیشتر در کوره های اکسیژن پایه مصرف می شود.

2019-09-09T10:47:48+00:00
error: Content is protected !!