کربنات کلسیم و کائولن ، تفاوت ها و شباهت ها

خانه>مطالب>کربنات کلسیم و کائولن ، تفاوت ها و شباهت ها

کربنات کلسیم و کائولن ، تفاوت ها و شباهت ها

شباهت و تفاوت کربنات کلسیم و کائولن

کربنات کلسیم و کائولن دو ماده معدنی پر مصرف هستند که بیشتر به عنوان پر کننده در تولید محصولات مختلف مورد مصرف قرار می گیرند. پر کن یا فیلر ماده ای است که جایگزین بخشی از مواد اولیه در تولید محصولات می شود برای مثال جایگزین دی اکسید تیتانیوم در تولید رنگ ، رزین در تولید قطعات پلاستیکی ، خمیر کاغذ در تولید کاغذ و لاستیک در تولید نوار نقاله می گردد.

کربنات کلسیم با فرمول CaCO3 یک کانی رسوبی و در انواع مختلف سنگ آهک ، گچ ، کلسیت و مرمریت وجود دارد در حالی که کائولن به دلیل کاربرد فراوان آن در تولید ظروف چینی ، با نام خاک چینی شهرت دارد. هر دو این مواد از خانواده خاک رس هستند ، از معادن طبیعی استخراج شده ، دارای رنگ سفید و تطابق زیاد با مواد اولیه مورد مصرف در تولید محصولات مختلف می باشند. ولی ویژگی های شیمیایی مختلفی دارند برای نمونه ، کربنات کلسیم در پی اچ بالا غیر قابل انحلال است بنابراین زمانی که در تولید موادی همچون رنگ ، صابون ، لاستیک و پلاستیک مصرف گردد باید با برخی اسیدهای چرب همچون اسید استئاریک پوشش داده شود. این در حالی است که کائولین در شرایط اسیدی خاصیت انحلال پذیری بهتری دارد.

کربنات کلسیم

امروزه در تولید کاغذ ، کربنات کلسیم به دلیل سفید تر بودن به کائولن ترجیح داده می شود. کربنات کلسیم دارای سفیدی 96 درصد می باشد در حالی که کائولن تنها 83% سفیدی به کاغذ می دهد. تفاوت بارز دیگر این دو پر کننده در شکل ذرات آنها است. کائولن ذرات بشقاب مانندی داشته در حالی که ذرات کربنات کلسیم به دو صورت مختلف است که به توضیح آنها می پردازیم.

کربنات کلسیم به دو شکل معدنی و سنتزی قابل تولید است. کربنات کلسیم معدن از کانی های موجود در طبیعت می باشد و شکل ذرات آن به صورت رامبوگرام نا منظم است. نوع دوم این ماده که در کارخانجات قابل تولید می باشد به نام کربنات کلسیم رسوبی یا PCC شهرت دارد. این نوع از کلسیم کربنات به دلیل این که در پروسه ای کنترل شده تولید می شود ، شکل ذرات آن قابل تنظیم بوده و معمولا به صورت ذرات گرد تولید می گردد.
تفاوت مهم دیگر کربنات کلسیم و کائولین در فراوری آنها است. کلسیم کربنات قابلیت فراواری داشته و می توان با استفاده از آن ، آهک تولید نمود که ماده ای فوق العاده پر مصرف در زندگی انسان است.

در مجموع تفاوت اصلی کربنات کلسیم و کائولن در طیف مصارف این دو ماده می باشد. کربنات کلسیم ماده ای بسیار پر کاربرد بوده و زمینه مصرف آن در صنایع زیادی گسترش یافته است. این ماده در صنایع ساختمانی ، تولید لاستیک و پلاستیک ، تولید پلیمر های مختلف ، چسب و رزین و رنگ ، صنعت نفت و پتروشیمی ، مکمل های دارویی و غذایی ، پرورش دام و طیور و … مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که کائولن مصارف محدودتری در حد تولید چینی و سرامیک دارد. همچنین شباهت کربنات کلسیم و کائولن هم در منشا طبیعی و معدنی آنها و همچنین رنگ سفید است.

2019-09-09T10:48:00+00:00
error: Content is protected !!