آهک شکفته

خانه>مطالب>آهک شکفته

آهک شکفته

فروش آهک شکفته

آهک شکفته پارس شیمی مناسب برای استفاده در صنایع ساختمانی ، کاغذ سازی ، تصفیه آب و فاضلاب و تولید پلیمرهای مختلف است. فروش آهک شکفته شده با کیفیت بالا به صورت کیسه ای و فله ای انجام می شود و ارسال آن به کلیه نقاط کشور توسط وانت ، کامیون و تریلی در اسرع وقت صورت می گیرد. قیمت آهک شکفته بستگی به خلوص و روش تولید آن دارد. هر چه گاز کربنیک و ناخالصی های بیشتری در طی فرایند تولید از آن جداسازی شود ، کیفیت محصول و در نتیجه قیمت آن افزایش می یابد.

آهک شکفته چیست و چگونه تولید می شود

این محصول یک ماده جامد پودری سفید رنگ با فرمول شیمیایی Ca(OH)2 است که از کانی معدنی سنگ آهک تولید می شود. سنگ آهک نوعی سنگ رسوبی از گونه سنگ کربنات کلسیم است که به صورت فراوانی در معادن سنگ وجود دارد. این ماده یک ترکیب قلیایی و نامحلول در آب است که با اسامی مختلفی از جمله هیدروکسید کلسیم ، آهک هیدراته ، آهک مرده و آهک آبخورده هم شناخته می شود.

برای تولید آهک شکفته ، ابتدا باید سنگ آهک را از معدن استخراج کرده و به کارخانه منتقل نمود. در کارخانه تولید آهک ، سنگ را با استفاده از دستگاه سنگ کوب ، به صورت سنگ ریزه و ریگ تبدیل می کنیم. مرحله اصلی تولید آهک ، حرارت دهی آن است که نیاز به حرارتی بیش از نهصد درجه سانتی گراد دارد. این کار با استفاده از کوره آهک پزی صورت می گیرد که می تواند از نوع کوره سنتی و یا صنعتی باشد. در اثر حرارت دهی به سنگ آهک یا همان کلسیم کربنات ، مهم ترین ناخالصی آن یعنی گاز کربنیک و دیگر ناخالصی ها از جمله آهن ، سیلیس ، آلومینیوم و … جدا می شود. محصول این فرانید ، تولید آهک خالص با فرمول شیمیایی اکسید کلسیم است که آهک پخته شده یا آهک زنده هم نام دارد.

مرحله نهایی برای تولید آهک شکفته شده ، ترکیب آن با آب است. این کار را می توان با پاشیدن مستقیم آب بر روی آهک پخته شده انجام داد و یا می توان از سیستم پیشرفته هیدراتاسیون که در کارخانه تولید آهک پارس شیمی وجود دارد استفاده نمود. سیستم هیدراتاسیون به جای ترکیب مستقیم آهک پخته شده با آب ، از بخار آب جوش با دمای سیصد درجه سانتی گراد در داخل یک محفظه پوشیده استفاده می کند که در نتیجه ، خلوص آهک تولیدی بسیار بالا خواهد بود. با انجام این فرایند ، اهک به اصطلاح شکفته می شود و از حالت کلوخه به حالت پودری تبدیل خواهد شد.

کاربرد و موارد مصرف

کاربرد آهک شکفته شده بسیار گسترده است و در صنایع و مشاغل گوناگون استفاده می شود. مهم ترین زمینه مصرف آن در امور ساختمانی و راه سازی است. از این نوع آهک برای تهیه ملات ، ساخت بلوک و سیمان و شفته ریزی استفاده می شود. آهک نقش پر کننده یا فیلر هم دارد که سبب می شود در تولید کاغذ هم به کار رود. خاصیت ضدعفونی کنندگی آهک دیگر مزیت آن است و موجب شده تا برای ضدعفونی مرغداری ، گاوداری و سطوح و مکان های آلوده بکار رود. از این نوع آهک در کاربرد های دیگری مثل تصفیه آب و فاضلاب ، تصفیه چغندر قند ، ذوب آهن و فولاد سازی و کشاورزی هم استفاده می گردد.

روش مصرف در شفته ریزی

برای استفاده از آهک شکفته بهتر است ابتدا آن را الک کنید زیرا ممکن است کلوخه ریز و درشتی هم در داخل آن وجود داشته باشد که فنداسیون را خراب می کند. همچنین بهتر است آن را با آب ترکیب کرده و به صورت آب آهک استفاده نمایید. برای تهیه آب آهک ، پودر آهک را داخل یک ظرف یا حوضچه بریزید و سپس آب به آن اضافه کنید. برای شفته ریزی آهک ، حتما آهک را در خارج از محل شفته آماده کنید و سپس شفته آهک را در پی ساختمان تزریق نمایید.

آهک شکفته با آهک زنده چه تفاوتی دارد

آهک زنده و مرده دو ماده شیمیایی کاملا متفاوت هستند. اگرچه نام هر دو را آهک می گذاریم اما از نظر فرمول شیمیایی فرق دارند. آهک زنده که همان آهک پخته شده یا آهک خالص است ، دارای فرمول شیمیایی اکسید کلسیم می باشد در حالی که آهک شکفته از فرمول مولکولی هیدروکسید کلسیم ساخته شده است. از طرفی اهک زنده بسیار ناپایدار است و اگر آن را با آب ترکیب نماییم ، حرارت زیادی تولید می کند در حالی که اهک شکفته این طور نیست و در آب حل نمی شود بلکه ته نشین خواهد شد.

2021-08-30T10:59:06+00:00
error: Content is protected !!