آب آهک

خانه>مطالب>آب آهک

آب آهک

آب آهک چیست

آب آهک که در زبان انگلیسی به آن Limewater گفته می شود یک محلول بدست آمده از نوعی آهک فراوری شده به نام آهک هیدراته است. آهک هیدراته در دمای معمول در آب حل نمی شود و پس از مدتی ته نشین خواهد شد اما پس از ته نشینی ، ویژگی های قابل توجهی در آب ایجاد می کند که مورد نظر ما خواهد بود. اب اهک یک مایع کاملا شفاف است که بوی مشخص خاک مانند داشته و طعمی تلخ و گس دارد. از نظر علمی ، این مایع دارای خاصیت قلیایی است و محلول هیدروکسید کلسیم محسوب می شود.

آب آهک کاربرد های مختلف صنعتی و خوراکی دارد. برای مصارف صنعتی نظیر صنایع ساختمانی ، نفت و گاز و تولید محصولات شیمیایی می توان از آهک هیدراته صنعتی که خلوص کمتری دارد استفاده نمود. اما نوع دیگری از آن وجود دارد که برای پخت و پز و موارد خوراکی و غذائی استفاده می شود. برای این منظور باید آهک خوراکی مصرف کرد که به خوبی تصفیه شده و فاقد مواد سمی و فلزات سنگین است.

 

آیا آب آهک خوراکی است؟

اصولا خوردن آهک به هر شکلی برای سلامت انسان زیان آور است به همین خاطر خوردن آب آهک هم توصیه نمی شود. این محصول به صورت غیر مستقیم مصرف می شود یعنی مواد غذایی را برای مدت مشخصی در آن می خوابانیم و سپس چندین بار شستشو می دهیم. این محصول در کشور ما برای پخت مربا استفاده می شود. آب آهک علاوه بر حفظ شکل ظاهری مواد غذایی پس از پخت ، مانع از دست رفتن پروتئین خوراکی ها می شود.

 

آهک خوراکی چیست

آهک خوراکی که برای تهیه آب آهک استفاده می شود از سنگ آهک تولید می کنند. سنگ آهک نوعی سنگ معدنی و از نوع مواد کربنات کلسیم است. برای تولید آهک هیدراته ، آنها در دمای بسیار بالایی در حدود هزار درجه سانتی گراد حرارت می دهیم تا کلیه ناخالصی های آن نظیر دی اکسید کربن ، آهن ، آلومینیوم و فلزات سنگین جدا شود. آهک مورد مصرف در موارد خوراکی باید از نوع آهک هیدراته با خلوص بالای 99 درصد باشد. برای تولید چنین محصولی نیاز به استفاده از تجهیزات پیشرفته می باشد که تنها کارخانجات مدرن قادر به تولید آن هستند.

 

سایر کاربرد ها

آب آهک علاوه بر مصرف در مواد غذائی ، کاربرد های زیادی در صنایع و مشاغل گوناگون دارد که عبارتند از:

این محصول به صورت گسترده ای برای تصفیه آب آشامیدنی مصرف می شود. اصولا سنگ های کلسیم کربنات نظیر آهک ، خاصیت قلیایی دارند و برای تنظیم اسیدیته آب مناسب هستند. همچنین خاصیت ضدعفونی کنندگی آهک می تواند عوامل بیماری زای آب را از بین ببرد.

صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی دیگر مصرف کننده اب اهک هستند. این محصول در صنعت نفت برای موارد زیست محیطی استفاده می شود زیرا محلول تهیه شده از آهک هیدراته می تواند گاز های سمی نظیر دی اکسید سولفور که در اثر سوختن نفت و سوخت های فسیلی تولید می شود را جذب و خنثی کند و از ورود آن به هوا جلوگیری نماید.

در صنعت پرورش دام و طیور از محلول آب آهک به دلیل خاصیت ضدعفونی کنندگی مناسب آن برای از بین بردن سموم باکتریایی و قارچی از سطوح و کف مرغداری و گاوداری استفاده می شود.

2021-09-07T16:03:39+00:00
error: Content is protected !!