فیلر کربنات کلسیم

خانه>مطالب>فیلر کربنات کلسیم

فیلر کربنات کلسیم

فیلر کربنات کلسیم چیست

فیلر کربنات کلسیم پر مصرف ترین پر کننده در صنایع پلاستیک در جهان محسوب می شود. با وجود اینکه کربنات کلسیم به صورت بسیار فراوانی در طبیعت وجود دارد ، با این وجود به منظور در اختیار داشتن کربنات کلسیم میکرونیزه با دانه بندی فوق ریز ، به روش های شیمیایی می توان آن را تولید نمود. انواع سنگ کلسیمی طبیعی که از معادن مختلف استخراج می گردد با نام کربنات کلسیم معدنی GCC شناخته می شود. نوع سنتزی آن که از خلوص بالاتر و متعاقبا قیمت گران‌‌ تری هم برخوردار می باشد ، با نام کربنات کلسیم رسوبی PCC شناخته می شود.

سه ساختار کریستالی اصلی کلسیم کربنات بر اثر شرایط محیطی در طبیعت شکل می گیرد که با نام های کلسیت ، آراگونیت و واتریت نام گذاری شده اند. در این میان ، ساختار کلسیت بیشترین میزان کاربرد را به عنوان فیلر دارد. همچنین دو نوع اصلی این ماده یعنی سنگ آهک با فرمول CaCO3 و دولومیت با فرمول CaMg(CO3)2 (که حاوی منیزیم در ساختار خود است) را می توان به عنوان ماده پر کننده مورد استفاده قرار داد. از نظر تجاری تمامی انواع سنگ های رسوبی کربناته در سراسر کره زمین جزء این ماده محسوب می شوند اما تفاوت آنها در خلوص و منشاء تولید است که در نتیجه بر تصمیم گیری جهت مصرف به عنوان فیلر کربنات کلسیم تاثیر گذار خواهد بود.

انواع مختلف این ماده به صورت سنگ آهک ، دولومیت ، مرمریت ، گرانیت ، تراورتن و سنگ گچ بروز پیدا می کند. گچ نرم ترین نوع کلسیم کربنات است و به راحتی می توان آن را با استفاده دست خرد نمود. سنگ آهک سختی بیشتری نسبت به گچ دارد و سنگ مرمریت هم از آهک سخت تر می باشد به دلیل اینکه در فشار و حرارت زیادی تشکیل گردیده است.

calcium carbonate filler,

پرکننده کربنات کلسیم چگونه تولید می شود

تولید فیلر کربنات کلسیم در کارخانجات از طریق فرایند کوبش انجام می شود. در طی این فرایند نیاز به انجام عملیات مختلف مانند استخراج سنگ از معدن ، خشک کردن رطوبت ، جدا سازی مواد ناخواسته ، کوبش و دانه بندی وجود دارد. تولید پودر سنگ گچ به راحتی امکان پذیر بوده و این ماده تا سایز کریستال های آن ریز می شود. اما برای کوبش سنگ آهک و مرمریت نیاز به صرف انرژی بیشتری وجود دارد و در دستگاه آسیاب دارای فک های کوبشی قدرتمندی است.

از طرفی می توان با انحلال آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) در آب و سپس عبور دادن گاز دی اکسید کربن از داخل این مایع ، کربنات کلسیم رسوبی با دانه بندی فاین و کریستال هایی به شکل دلخواه تولید نمود. در نتیجه واکنش این دو ماده ، کلیسم کربنات در کف مخزن رسوب می کند که سایز ذرات آن کوچک تر از میکرومتر است. هر دو نوع کربنات کلسیم معدنی و رسوبی را می توان با استفاده از اسید های چرب نظیر اسید استئاریک پوشش دهی نمود. این عمل برای پوشش دهی سطح ماده است و ماهیت آن را تغییر نمی دهد. کربنات کلسیم پوشش دار و یا کوتد کاربرد های زیادی در صنعت تولید پلاستیک و پلیمر دارد. PCC به صورت گسترده ای در تولید ترکیبات PVC استفاده می شود. فیلر کربنات کلسیم معدنی هم ماده اصلی برای تولید PVC ، ﭘﻠﯽ اوﻟﻔﯿﻦ ها و رزین های ترموست همچون پلی استرها است.

فروش فیلر کربنات کلسیم

کارخانه کربنات کلسیم پارس شیمی بزرگترین تولید کننده انواع این محصول در دانه بندی کلوخه ، نمره ، پودری و میکرونیزه می باشد. از جمله محصولات این مجموعه می توان به کربنات کلسیم تخصصی در زمینه تولید محصولات مختلف پلیمری ، پلاستیکی و رزین ها اشاره کرد. برای خرید ماده مورد نظر خود با بخش بازرگانی پارس شیمی تماس حاصل نمایید.

2019-11-26T06:04:42-01:00
error: Content is protected !!