کربنات کلسیم خالص

خانه>مطالب>کربنات کلسیم خالص

کربنات کلسیم خالص

کربنات کلسیم خالص چیست و چه کاربردی دارد؟

کربنات کلسیم خالص در بسیاری از صنایع تولیدی و خدماتی کاربرد دارد. کربنات کلسیم به عنوان یک ماده معدنی پر مصرف در بخش ها و مشاغل صنعتی ، غذائی ، داروئی ، کشاورزی و خدماتی به عنوان ماده اولیه یا ماده واسط بکار می رود. برای مثال از کلسیم کربنات در تولید انواع آهک مثل آهک زنده و یا آهک شکفته که مواد پر کاربردی هستند استفاده می شود. این محصول کاربرد های صنعتی و غیر صنعتی مختلفی دارد که در برخی از این مصارف ، نیاز به کربنات کلسیم خلوص بالا می باشد. برای مثال در کارخانجات تولید قند و شکر از کربنات کلسیم خالص برای تصفیه نیشکر و چغندر قند استفاده می کنند زیرا اگر کربنات کلسیم دارای ناخالصی های سمی مثل فلزات سنگین باشد ، برای سلامت مصرف کنندگان مضر خواهد بود.

کربنات کلسیم خالص در برخی صنایع مثل صنعت ذوب آهن و فولاد سازی هم اهمیت دارد زیرا هر چه خلوص این محصول بیشتر باشد ، ناخالصی های موجود در فولاد که باعث خشکی و شکنندگی آن می شود کمتر خواهد شد. سنگ کربنات کلسیم موجود در طبیعت ممکن است با مواد دیگری مثل آهن ، آلومینیوم ، منیزیم ، فلزات سنگین و … همراه باشد که همین امر سبب نامناسب شدن مصرف آن در برخی صنایع می شود.

دیگر کاربرد کلسیم کربنات خالص ، مصرف آن در خوراک دام و طیور است. این محصول اگر خالص بوده و حاوی غلظت کلسیمی مناسبی باشد ، بهترین ، سالم ترین و ارزان ترین منبع تامین کلسیم مورد نیاز دام و طیور ، بخصوص گاو شیری است. باید توجه داشت که وجود ناخالصی یا مواد سمی در کلسیم کربنات ، سلامت گله حیوانات را به خطر می اندازد.

 

تولید کربنات کلسیم خلوص بالا

کربنات کلسیم یک کانی معدنی است که در پوسته کره زمین بسیار فراوان می باشد. بسیاری از مناطق کره زمین ، بخصوص دریاها ، اقیانوس ها و غار ها با این سنگ تشکیل شده اند. کلسیم کربنات طبیعی ، بسته به محل تشکیل و شرایط محیطی ، خلوص متفاوتی دارد. ممکن است در برخی معادن ، خلوص کربنات کلسیم بالا باشد و در برخی معادن از نظر خلوص و کیفیت اصلا مورد قبول قرار نگیرد. همچنین امکان دارد در یک معدن ، رگه هایی با خلوص مختلف بدست آید. با وجود اینکه در طبیعت کربنات کلسیم خالص به ندرت یافت می شود اما غیر ممکن نیست و برخی معادن حاوی محصولی با خلوص بیش از 99 درصد هم هستند.

روش دیگر تولید کربنات کلسیم خلوص بالا ، استفاده از روش صنعتی است. در این فرایند ، کلسیم کربنات با غلظت بسیار بالایی تولید می شود. فرایند تولید پودر سنگ کربنات کلسیم خالص صنعتی به این صورت است که محلول غلیظ آب آهک را تهیه می کنند و سپس گاز دی اکسید کربن را از میان آن عبور می دهند تا یون هیدروکسید با جذب گاز کربنیک ، به یون کربنات تغییر نماید. آب آهک یک محلول قلیایی تهیه شده از ترکیب نمودن آهک هیدراته با فرمول هیدروکسید کلسیم در آب است که علاوه بر تولید کربنات کلسیم ، موارد مصرف فراوانی دارد. این محصول با نام کربنات کلسیم رسوبی به صورت مخفف PCC معروف است.

 

فروش کربنات کلسیم خالص

معدن و کارخانه تولید کربنات کلسیم پارس شیمی ، تولید کننده با کیفیت ترین محصول مورد استفاده در صنایع تولیدی ، خدماتی ، کشاورزی ، پرورش دام و طیور و آبزیان و پودر کربنات کلسیم میکرونیزه است. کربنات کلسیم خلوص بالا و فاقد آلودگی و ناخالصی تولید مجموعه پارس شیمی به صورت فله ای و کیسه ای ، علاوه بر ارسال به شهر های مختلف ایران ، به کشور های همسایه مثل عراق و افغانستان هم صادر می گردد. برای خرید کربنات کلسیم خلوص بالا با ما تماس حاصل نمایید.

2021-06-26T10:29:39+00:00
error: Content is protected !!